Menu
Nový občanský zákoník platí již od roku 2014, ale stále existuje mnoho termínů, se kterými se veřejnost setkává prvně. Jedním takovým je i pojem služebnost, který se používá v souvislosti s věcným břemenem. V jakém jsou vztahu a jak vypadají konkrétní příklady?
Věcné břemeno představuje právo k cizí věci. Oprávněný díky tomu může využívat hodnotu cizí věci a vlastník je povinen tento přístup strpět, v souvislosti s ním konat nebo se zdržet nějakého jednání. Pro vlastníka se jedná o určité omezení, ze kterého plynou výhody především pro oprávněnou osobu.
Podle NOZ se nově věcné břemeno dělí na dvě oblasti:
Služebnost se dále dělí na osobní a pozemkovou.
Osobní služebnost zaniká smrtí oprávněné osoby (využívá se např. u darovaných nemovitostí, u kterých je domluveno, že v nich oprávněná osoba může nadále bydlet) a zákon rozlišuje tyto čtyři oblasti.
Pozemková služebnost se zpravidla přenáší z vlastníka na vlastníka, proto je při koupi pozemku nutné sledovat, zda se k němu nevztahuje nějaký závazek.
Věcná břemena či služebnosti jsou častým zdrojem rozbrojů a hádek. Pokud hledáte v této oblasti pomoc, obraťte se na nás a staneme se vaší právní oporou.