Články

Advokátní kancelář Králík & Pavlík vám přináší vzory smluv a rady ze světa práva. Zajímá vás, jak sepsat nájemní smlouvu? Jak postupovat při rozvodu? Co je to rozhodčí doložka? To a ještě více se dozvíte v blogu, který přináší pravidelné články s právní tématikou. 

Prodej, převod a nákup obchodního podílu s.r.o.

10.9.2019

Jste v situaci, že ideální počet vlastníků firmy je lichý počet a dva už jsou moc? Chcete svoji firmu či její podíl prodat a vydat se jinou cestou? Nebo naopak chcete společnost či její obchodní podíl koupit? V tom případě nepřehlédněte nejdůležitější informace o prodeji, převodu a nákupu obchodního podílu, které jsme pro vás připravili.

detail článku

Darování a bezúplatný převod obchodního podílu

3.8.2019

Dobrý den,
mám rodinný podnik (s.r.o.) a rád bych ho předal synovi. Co je k tomu potřeba udělat? Jaké jsou s převodem firmy spojené poplatky? Je to v rámci rodiny a chci snížit náklady na minimum. Můžu firmu darovat bezúplatně?

detail článku

Zákaz zcizení a zatížení u daru nemovitosti

30.4.2019

Dobrý den,
žiji už sama a vzhledem k věku a zdraví bych chtěla vyřešit svůj majetek už nyní než potom v poslední vůli. Mám rodinný domek a chci ho darovat svým dvěma dětem. Potřebuju v něm ale takříkajíc „dožít“ a mám obavy, aby ho pak třeba časem neprodaly a já pak neměla kde bydlet a musela do domova důchodců. Lze to nějak zajistit?

detail článku

Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví

29.3.2019

Čím více vlastníků, tím větší pravděpodobnost, že vniknou neshody ohledně společného majetku. Pokud je tedy více vlastníků a typ nemovitosti to dovoluje, lze využít zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a tím nemovitost rozdělit na konkrétní část majetku pro každého z vlastníků. Pojďme se podívat na příklady z praxe i na důvody, které mohou vypořádání spoluvlastnictví bránit.

detail článku

Dotaz: Smlouva o výstavbě pro půdní byt

6.2.2019

Zdravím Vás, pane doktore,
bydlíme s rodinou ve 4. patře činžovního domu a nad naším bytem je půda. Byt nám s dětmi začíná být malý, proto bychom chtěli rozšířit obytné prostory i v části půdy. Zjistil jsem si, že je k tomu potřeba smlouva o výstavbě. Co vše má obsahovat, aby byla v pořádku a za pár let nebyly se sousedy o zrekonstruovanou půdu tahanice?

detail článku