Články

Advokátní kancelář Králík & Pavlík vám přináší vzory smluv a rady ze světa práva. Zajímá vás, jak sepsat nájemní smlouvu? Jak postupovat při rozvodu? Co je to rozhodčí doložka? To a ještě více se dozvíte v blogu, který přináší pravidelné články s právní tématikou. 

Společná péče o dítě po rozvodu

28.10.2023

Máte-li děti a chcete se rozvést, bude nejprve nutné vyřešit formu péče o děti. Ve svém okolí se jistě setkáváte s výlučnou péčí jednoho rodičů, která patří mezi nejčastější. Dále se rozšiřuje střídavá péče, kdy dítě žije střídavě s každým rodičem podle soudem daných intervalů. Existuje však ještě třetí možnost – společná péče o dítě po rozvodu, při které se oba rodiče podílejí stejným dílem a ani jednomu nejsou stanovena práva a povinnosti. Vše záleží na dohodě mezi rodiči.

Jak postupovat při dopravní nehodě?

8.8.2023

Dopravní nehoda je vždy velký stres se spoustou nepříjemností. Abychom vám v takovémto náročném okamžiku ulehčili od starostí, připravili jsme pro vás stručný přehled toho, jak postupovat při dopravní nehodě.

Rozdělení domu na bytové jednotky aneb přeměna podílového spoluvlastnictví

18.6.2023

Podílové spoluvlastnictví, majetková práva či SVJ – to jsou velmi obsáhlé oblasti, kdy je u většiny případů potřeba individuální přístup a řešení na míru. Jednou z kapitol, která se této problematiky týká a ročně ji řeší mnoho lidí, je rozdělení domu na bytové jednotky. Zaměříme se v dnešním článku na to, co je potřeba k přeměně podílového spoluvlastnictví na vlastnictví jednotek.

Spoluvlastnictví rodinného domu – musím se podílet na opravách?

11.4.2023

Dobrý den,
jsme dvě sestry a každé z nás v rámci dědictví připadla 1/2 rodinného domu po rodičích. Starší sestra se svojí rodinou v domě bydlí a o rodiče se starala. Já bydlím na druhém konci republiky a nejraději bych sestře svoji polovinu prodala. Ona však tvrdí, že na vyplacení nemá peníze a že dům je ve špatném stavu a měly bychom ho opravit = podílet se na nákladech. Nechci samozřejmě investovat do nemovitosti, kde nebydlím, nemá pro mě žádný přínos a mít ve své „půlce“ jen uložené peníze mi přijde zbytečné a do budoucna komplikované. Chci se proto zeptat, jaké povinnosti obnáší spoluvlastnictví domu (zda se musím podílet na rekonstrukci) a jaké jsou možnosti u rozdělení spoluvlastnictví nemovitosti, když sestra nechce rodinný dům odkoupit a ani prodat, ale chce v něm bydlet.
Děkuji za Váš čas, Helena D.

Úmrtí při nehodách, odškodnění pozůstalých a právní pomoc

18.2.2023

Ztráta blízkého člověka je velmi bolestná a víme, že pro pozůstalé je často nemyslitelné v tak náročných chvílích řešit právní záležitosti. V případě, že došlo k úmrtí při dopravní nehodě, jsme vaší oporou nejen ve světě práva a pomůžeme vám v komunikaci s institucemi, viníkem i vyřešením všech souvisejících dokumentů. Pomáháme pozůstalým uplatiti jejich nároky, získat odškodnění a vyřešit tuto emočně náročnou situaci z pohledu práva.

4