Články

Advokátní kancelář Králík & Pavlík vám přináší vzory smluv a rady ze světa práva. Zajímá vás, jak sepsat nájemní smlouvu? Jak postupovat při rozvodu? Co je to rozhodčí doložka? To a ještě více se dozvíte v blogu, který přináší pravidelné články s právní tématikou. 

Chyby úředníků či odškodnění od státu

1.6.2021

Chybovat je lidské. Ovšem každý by měl být za své chyby odpovědný – ať už jde o občana, úředníka nebo stát. Právě chyby způsobené při výkonu veřejné moci, ať už nesprávnou činností či nečinností úřadu, mohou občana poškodit. Je to i váš případ?

detail článku

Prodej bytu s hypotékou a jak na to

3.3.2021

Dobrý den, pane doktore,
před lety jsem si pořídila na hypotéku byt, ale nyní se budu stěhovat k partnerovi a byt chci prodat. Hypotéka by byla doplacená za pět let. Chci se zeptat, jak lze provést prodej bytu zatíženého hypotékou? Jaký je postup? Co potřebuji za dokumenty?
Děkuji a zdravím, Marková

detail článku

Změna prohlášení vlastníka budovy

14.1.2021

Dobrý den,
bydlím v bytě v osobním vlastnictví, v domě je vytvořeno společenství vlastníků jednotek. Rád bych byt rozšířil o další místnost a jsem předběžně domluvený se sousedem, že od něj jednu místnost odkoupím a připojím ji ke svému bytu. Abych vše vyřešil, je prý potřeba změna prohlášení vlastníka budovy. Co má takový dokument obsahovat?
Děkuji, Petr D.

detail článku

Rozchod přítele a přítelkyně v nesezdaném soužití

8.11.2020

Vztahy jsou křehké, krásné a bohužel často také komplikované. V dnešním příspěvku se zaměříme na rozchod přítele a přítelkyně (dříve používané druha a družky) v nesezdaném soužití. Jak ubývá svateb, trend vztahů „na psí knížku“ se stále více rozvíjí. Jaké problémy může takový vztah přinést? A jak je řešit?

detail článku

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí v roce 2020

15.10.2020

Dne 26. září 2020 došlo k dlouho očekávanému zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Jedná se o 4 % z pořizovací ceny nemovitosti, kterou platil kupující. Povinnost platit daň zaniká zpětně od 1. 12. 2019. Pokud právě řešíte pořízení nemovitostí, přinášíme vám aktuální praktické informace.

detail článku