Časté dotazy klientů

Advokátní kancelář Králík & Pavlík zde bude pravidelně odpovídat na dotazy svých klientů, se kterými se setkává v kanceláři. Podívejte se do článků a třeba v nich naleznete i svoji otázku s právním doporučením či řešením. Jestliže jste se i vy dostali do nepříjemné situace, ve které potřebujete pomoc zkušených advokátů, neváhejte nás kontaktovat.

Spoluvlastnictví rodinného domu – musím se podílet na opravách?

11.4.2023

Dobrý den,
jsme dvě sestry a každé z nás v rámci dědictví připadla 1/2 rodinného domu po rodičích. Starší sestra se svojí rodinou v domě bydlí a o rodiče se starala. Já bydlím na druhém konci republiky a nejraději bych sestře svoji polovinu prodala. Ona však tvrdí, že na vyplacení nemá peníze a že dům je ve špatném stavu a měly bychom ho opravit = podílet se na nákladech. Nechci samozřejmě investovat do nemovitosti, kde nebydlím, nemá pro mě žádný přínos a mít ve své „půlce“ jen uložené peníze mi přijde zbytečné a do budoucna komplikované. Chci se proto zeptat, jaké povinnosti obnáší spoluvlastnictví domu (zda se musím podílet na rekonstrukci) a jaké jsou možnosti u rozdělení spoluvlastnictví nemovitosti, když sestra nechce rodinný dům odkoupit a ani prodat, ale chce v něm bydlet.
Děkuji za Váš čas, Helena D.

detail článku

Převod nemovitosti na děti a nezletilého syna

25.10.2022

Dobrý den,
máme s manželkou tři děti – dvě dospělé a již samostatné a jednoho čtrnáctiletého syna. Rádi bychom dětem rozdělili majetek, který jsme získali po rodičích jako dědictví a také během manželství společně pořídili. Důvodem je nejen rozdělení starostí a péče o majetek, aby si každé z dětí mohlo hospodařit bez našeho dohledu a dovolení, ale také zajištění nejmladšího syna, kdyby se nám něco stalo. Chci se proto optat, co je k převodu nemovitostí na děti potřeba, jak dlouho to trvá a zda můžeme s manželkou převést nemovitost i na nezletilého syna.
Děkuji a zdravím, J. Kučera

detail článku

Změna prohlášení vlastníka budovy

14.1.2021

Dobrý den,
bydlím v bytě v osobním vlastnictví, v domě je vytvořeno společenství vlastníků jednotek. Rád bych byt rozšířil o další místnost a jsem předběžně domluvený se sousedem, že od něj jednu místnost odkoupím a připojím ji ke svému bytu. Abych vše vyřešil, je prý potřeba změna prohlášení vlastníka budovy. Co má takový dokument obsahovat?
Děkuji, Petr D.

detail článku

Obchodní podíl a vypořádání SJM při rozvodu

21.5.2020

Dobrý den,
s manželem jsme se brali v roce 2004. V roce 2010 si založil malou truhlárnu na živnost, která se rozrostla a v současné chvíli je s.r.o. a zaměstnává čtyři zaměstnance. Od začátku jsem manžela v podnikání podporovala a pomáhala mu s účetnictvím a administrativou. Nyní se rozvádíme a mě by zajímalo, zda mám při vypořádání společného jmění manželů (SJM) nárok na podíl z firmy, přestože je psaná na manžela? Budovali jsme ji v podstatě spolu a i první kapitál použil ze společně našetřených peněz.

detail článku

Dotaz: Vrácení daru pro nevděk

17.4.2020

Dobrý den,
v roce 2009 jsme rozdělili nemovitý majetek mezi děti. Syn dostal pozemky a dcera dům, ve kterém žijeme. Vztahy jsme měli vždy hezké až do chvíle, kdy si dcera našla nového partnera – vyklubal se z něho hrubián, se kterým jsme se kvůli domu pohádali a dcera i s vnoučaty s námi nekomunikují. Obáváme se, že dceru partner manipuluje a prý i pije. Můžeme žádat vrácení domu pro nevděk?

detail článku

Dotaz: Prodej nemovitosti ve spoluvlastnictví

21.1.2020

Dobrý den,
se sestrou jsme zdědily byt. Bydlí v něm ona a zároveň se stará o jeho provoz. Já s ním nemám žádné starosti a ani mi z něj neplyne zisk – pouze v něm mám „uložený“ majetek. Vzhledem ke svému věku bych svoji polovinu ráda převedla na svého syna, popř. ji prodala a peníze rozdělila dětem a vnoučatům. Vím, že sestra z finančních důvodů nebude mít zájem o nákup mého podílu a ani nemá v plánu svoji část prodat. Mohu svoji polovinu bytu prodat či darovat? A jaké k tomu potřebuji dokumenty?

detail článku

Darování a bezúplatný převod obchodního podílu

3.8.2019

Dobrý den,
mám rodinný podnik (s.r.o.) a rád bych ho předal synovi. Co je k tomu potřeba udělat? Jaké jsou s převodem firmy spojené poplatky? Je to v rámci rodiny a chci snížit náklady na minimum. Můžu firmu darovat bezúplatně?

detail článku

Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví

29.3.2019

Čím více vlastníků, tím větší pravděpodobnost, že vniknou neshody ohledně společného majetku. Pokud je tedy více vlastníků a typ nemovitosti to dovoluje, lze využít zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a tím nemovitost rozdělit na konkrétní část majetku pro každého z vlastníků. Pojďme se podívat na příklady z praxe i na důvody, které mohou vypořádání spoluvlastnictví bránit.

detail článku

Dotaz: Smlouva o výstavbě pro půdní byt

6.2.2019

Zdravím Vás, pane doktore,
bydlíme s rodinou ve 4. patře činžovního domu a nad naším bytem je půda. Byt nám s dětmi začíná být malý, proto bychom chtěli rozšířit obytné prostory i v části půdy. Zjistil jsem si, že je k tomu potřeba smlouva o výstavbě. Co vše má obsahovat, aby byla v pořádku a za pár let nebyly se sousedy o zrekonstruovanou půdu tahanice?

detail článku

Rozdělení majetku ve vztahu druh a družka

11.12.2018

Stále více párů volí místo tradiční svatby soužití „na psí knížku“. Důvodů pro a proti nesezdanému soužití je mnoho. Jedním z nich je i majetek, dluhy, hospodaření s penězi a odpovědnost za závazky toho druhého. Na problematiku soužití „na hromádce“ se podíváme z pohledu práva, a to konkrétně na rozdělení majetku ve vztahu druh a družka.

detail článku
12 3 4