Pronájem nemovitosti ve spoluvlastnictví aneb jak postupovat právně správně?

14.4.2025

Máte nemovitost ve spoluvlastnictví a rádi byste ji pronajali? Ať už jde o dům, byt nebo rekreační objekt, pronájem nemovitosti ve spoluvlastnictví má svá omezení a pravidla, která je nutná dodržet. Díky tomu se ochrání zájmy všech spoluvlastníků. Pojďte se podívat, jak správně právně postupovat, jaké máte jako spolumajitel možnosti a zjistěte, co je to dohoda o užívání (správě) společné věci.

pronajem spoluvlastnictvi

Co znamená pojem „spoluvlastnictví nemovitosti“?

Jak už pojem napovídá, spoluvlastnictví nemovitosti značí, že jednu nemovitost vlastní více osob a každý ze spoluvlastníků má právo k celé nemovitosti (to v praxi znamená, že i když máte například ½ nemovitosti, máte právo na vstup do celého domu). Dále je důležité zmínit, že každý ze spoluvlastníků má svůj podíl, se kterým může nakládat.

Nejčastěji tento právní vztah vzniká při dědictví či darování nemovitosti, rozvodem, ale i společným pořízením (např. ve vztahu druh a družka).

Chci připravit nájemní smlouvu 

Jak velký podíl ve spoluvlastnictví je potřeba k rozhodnutí o nemovitosti?

Velikost spoluvlastnického podílu rozhoduje o rozsahu, v jakém můžu vlastník s nemovitostí nakládat a zjistíte ji v katastru nemovitostí, kde je uvedena zlomkem na listu vlastnictví. Při rozhodování podle spoluvlastnických podílů je důležitý účel. Jak velké podíly rozhodují o nemovitosti ve spoluvlastnictví?

  • Souhlas nadpoloviční většiny pro běžnou správu (např. pronájem)
  • Dvoutřetinová většina pro zásadní změny
  • Při rovnosti podílů (1/2 a 1/2) je nutný souhlas obou
  • Práva spoluvlastníků jsou rovná, ale omezena právy ostatních
  • Neshody spoluvlastníků se řeší soudním řízením

Mohu svůj podíl pronajmout?

Spoluvlastnický podíl nelze pronajmout, protože nelze určit konkrétní část nemovitosti, která by byla předmětem nájmu. Spoluvlastník může se svým podílem volně nakládat, pokud tím nezasahuje do práv ostatních – lze jej například převést na jinou osobu (darovat, prodat), ale i zde je potřeba pamatovat na to, že v některých případech vzniká předkupní právo, které omezuje spoluvlastníka v nakládání po dobu šesti měsíci od vzniku spoluvlastnictví.

Mám dotaz 

Dohoda o užívání společné věci

Pokud spoluvlastníkům nevyhovuje zákonný režim, mohou si dohodnout vlastní pravidla pomocí dohody o užívání (správě) společné věci. K jejímu uzavření je nutný jednomyslný souhlas všech spoluvlastníků bez ohledu na velikost podílů. U nemovitostí musí být dohoda sepsána formou veřejné listiny (např. notářského zápisu) a zveřejněna v katastru. Obsah dohody je plně na vůli spoluvlastníků.

Nechte právní náležitosti na nás

Ať už řešíte pronájem ve spoluvlastnictví, neshody s nájemcem i dalšími spolumajiteli, nebo potřebujete připravit nájemní smlouvu a dohodu, neváhejte se na nás obrátit. V této oblasti se dobře orientujeme a zajistíme, aby vše odpovídalo právním předpisům. Advokátní kancelář Králík a Pavlík má za sebou mnoho let praxe a rádi vám pomůžeme i v této záležitosti.

Neváhejte nás kontaktovat

4