Menu
Svěřenecký fond je nesprávné označení svěřenského fondu, které se však ve společnosti velmi rychle uchytilo. O tom, jak svěřenský fond vznikl a jak v České republice funguje, se můžete dočíst v článku Svěřenské fondy. Dnešním článkem na toto téma navážeme a podíváme se, jak svěřenské fondy a trusty fungují v praxi.
Abyste si nejlépe dokázali představit, jak svěřenecké (správně svěřenské) fondy fungují, podívejte se na reálné příklady a ukázky z praxe.
Dne 1. 1. 2018 vstoupí v účinnost nová právní úprava svěřeneckých fondů.
Od tohoto data vznikne evidence svěřeneckých fondů, ve kterých bude možné dohledat veškeré informace (obdobně jako v obchodním rejstříku). Z toho vyplývá i změna účinnosti obmyšleného svěřeneckého fondu pro soukromé účely, který vznikne až dnem zápisu obmyšlené osoby do zmíněné (neveřejné části) evidence.
Pokud máte svěřenecký fond nebo plánujete jeho vznik do 31. 12. 2017, je nezbytné ho do 1. 7. 2018 zapsat do evidence svěřeneckých fondů a uvést také obmyšlenou osobu. Pokud tak neučiníte, jeho správa i jmenování obmyšlené osoby zanikne.
To je jen pár příkladů a novinek z oblasti svěřenských fondů a trustů. Všechny tyto možnosti a ještě mnoho dalších má samozřejmě dopady do daňových nastavení, do procesu založení svěřenského fondu na úřadech. S dalšími konkretními příklady a informacemi vás seznámíme někdy příště. Nicméně pokud máte konkretní dotazy nebo vás myšlenka založení svěřenského fondu a trustu zaujala, obraťte se na nás ihned.
Advokátní kancelář Králík & Pavlík ve spolupráci s Martinem Strnadem ze společnosti Svěřenské fondy a trusty s.r.o.
Článek byl aktualizován 4. 1. 2023.